Looks like your connection has been lost or our server is under maintenance. Our website functions may be disabled.

This listing is no longer active

Flat to rent 3+kk • 75 m²Bítovská, Prague - Michle

Bítovská, Prague - MichlePublic transport 3 minutes of walking • Cellar 1 m² • Loggia 7 m²
Monthly rentCZK 18,000

+ Poplatky za službyCZK 5,194
+ Poplatky za energieCZK 1,800
+ Vratná kauceCZK 54,000


Pracujete kolem Budějovické, chcete chodit do práce pěšky, mít to kousek do centra a bydlet v čistém světlém bytě s pracovnou?

Tak už dál nehledejte. Tento byt je právě pro vás. Navíc ušetříte peníze, protože nebudete platit žádnou provizi realitce.

Byt se nachází hned u metra Budějovická, takže odsud budete moct podnikat krásné procházky přes Pankrác na cyklostezku podél řeky nebo chodit plavat na bazén v Podolí.

Nedaleko je velké obchodní centrum Arkády Pankrác se spoustou obchodů a restaurací, kousek od domu je Billa otevřená do 22:00, posilovna Fitinn otevřená od 6:00 od rána do půlnoci a další příjemné restaurace - Antal, Kolkovna, ILF a Na kopečku. Takže zde budete mít příjemný životní styl a do centra města to budete mít jenom pár minut.

Jestli navíc pracujete na centrále České spořitelny, Raiffeisenbank, ČEZu nebo O2, tak budete moct chodit do práce pěšky.

Samotný byt je světlý, čistý, s hezkým výhledem, s velkou kuchyní pro pohodlné vaření a koupelnou v příjemných neutrálních barvách. Má hned dvě komory, kam si budete moct uložit i velké věci. Nejvíce ho ocení pár, který potřebuje mít doma velkou pracovnu.

Tak neváhejte a přijďte se podívat.

PS1: Kauce je vyšší proto, že nabízíme možnost dřívější výpovědi nájemní smlouvy ze strany nájemníka s jednoměsíční výpovědní dobou výměnou za odstupné ve výši jednoho měsíčního nájemného.

PS2: Páníčci a paničky pejsků a kočiček najdou svým miláčkům nový domov snáz nejspíš někde jinde.

PS3: Energetickou třídu G uvádíme jenom z důvodu, že nemáme k dispozici průkaz energetické náročnosti budovy.

Work close to Budejovicka? Would you like to walk to work while living so close to the city center in bright and cosy apartment with home office room?

Well look no further. This place is just for You. AND YOU WILL PAY NO COMMISSION TO THE REAL ESTATE AGENCY!

The apartment sits right next to Bujedovicka Metro station. From here its only short stroll to Pankrac and riverfront bike trails as well as Podoli Swimming Centre.

Panckac Arcades shopping mall is located nearby with plenty of shopping and dinning options. Grocery store Billa is also nearby by and so is Fitinn Fitness centre all of which makes this locations so suitable for your leisurely lifestyle.

Another bonus of this fantastic location is its proximity to many administrative buildings as well of headquarters of various large organisations including Raiffeisenbank, O2, CEZ and Ceska sporiterlna and others – if you work in one of them, you can just walk to work every day.

The apartment offers pleasant views, large kitchen and bathroom completed in very pleasant colour schemes throughout. There are two large storage rooms for all those “too large” items to store in conventional cupboards and wardrobes.

This place is ideal for couple that requires large and functional home office space.

So come on in and do not miss out.

PS1: The deposit ("kauce") is higher because we offer the option of earlier termination of the lease contract by the tenant in exchange for a "earlier good bye fee" of one monthly rent.

PS2: Owners of dogs and cats will easier find home for their darlings elswhere.

Property Characteristics

Listing ID815374
Layout3+kk
Available from01/12/2023
Floor2
EPCG
Floor space75
Fully furnishedUnfurnished
ConditionVery good
Building typePrefab concrete

Additional information

Basement: 1 m²
MHD 3 minutes on foot
Loggia balcony: 7 m²

What you will find nearby

Public transportBudějovická (ul. Vyskočilova)
\uD83D\uDEB6 273 m (3 min)
Post officePraha 46
\uD83D\uDEB6 662 m (8 min)
Shopřeznictví
\uD83D\uDEB6 360 m (4 min)
BankČeská spořitelna
\uD83D\uDEB6 381 m (5 min)
RestaurantTom Yam P
\uD83D\uDEB6 220 m (3 min)
PharmacyPharmacentrum DBK
\uD83D\uDEB6 385 m (5 min)
SchoolZŠ Praha 4, Bítovská
\uD83D\uDEB6 229 m (3 min)
KindergardenEliáš
\uD83D\uDEB6 563 m (7 min)
Sports fieldBalance Club Brumlovka
\uD83D\uDEB6 662 m (8 min)
Playground
\uD83D\uDEB6 161 m (2 min)

How far to…:

Stále hledáte to pravé?

Nastavte si hlídacího psa. Nabídky vybrané na míru dostanete souhrnně 1× denně e-mailem. S Premium profilem máte k ruce hlídačů rovnou 5 a když se něco objeví, informují vás obratem.