Looks like your connection has been lost or our server is under maintenance. Our website functions may be disabled.

This listing is no longer active

Similar listings

  • Rent
  • Flat
  • 3+1, 3+kk, 4+1, 4+kk

Show all listings

Flat to rent 3+1 • 88 m² without real estateDukelských hrdinů, Prague - Holešovice

Dukelských hrdinů, Prague - HolešovicePublic transport less than a minute of walking • Partially equipped • Lift • Loggia 8 m²
Monthly rentCZK 24,900

+ Service chargesCZK 1,300
+ Utility chargesCZK 3,700
+ Refundable depositCZK 50,000


Volné k nastěhování od 1.5.2023. Preferuji dlouhodobý pronájem.

Nabízím k pronájmu světlý byt v druhém patře činžovního domu. Byt je nezařízený, ale najdete v něm základní spotřebiče jako je myčka, sporák, pračka a sušička.

Obývací pokoj a ložnice orientovány do ulice Dukelských hrdinů, druhá ložnice, kuchyň a zasklená lodžie orientovány do klidného vnitrobloku. Dva pokoje a hala s parketami, druhá ložnice s plovoucí podlahou.

V bytě jsou velké úložné prostory (půda nad celou kuchyní), spíž s vývodem pro pračku, samostatné WC. Byt je vytápěn elektrickým úsporným kotlem, v kuchyni plynový sporák, ohřev TUV v bojleru. Společné prostory domu po rekonstrukci, nový výtah.

Poplatky cca 1,300,- zahrnují vodné a stočné, úklid v domě, výtah, odvoz odpadu a elektřinu společných prostor pro 1 osobu. Elektřina a plyn bude převeden přímo na nájemníka - platba dle spotřeby.

Žádaná lokalita mezi Letenskými sady a Stromovkou. Krásné bydlení pro rodinu s dětmi, případně i studentský byt s dvěma neprůchozími pokoji nebo také pro firmu. V blízkosti školy a školka v Kamenické a na Strossmayerově náměstí. Přímo v domě kavárna a banka. Kousek od domu Bio Oko, lékárna a budoucí obchodní centrum. Výborná dopravní dostupnost-zastávka tramvaje Kamenická a Strossmayerovo náměstí před domem, metro C Vltavská.

Available to move in from 1.5.2023. Long-term rental only. Viewing possible on 31.3 evening OR 5.4 evening.

I offer for rent a bright apartment on the second floor of an apartment building. The apartment is unfurnished but you will find basic appliances such as dishwasher, stove, washing machine and dryer.

Living room and bedroom oriented to Dukelských hrdinů street, second bedroom, kitchen and glazed loggia oriented to a quiet courtyard. Two rooms and hall with parquet flooring, second bedroom with floating floor.

The apartment has large storage spaces (attic above the kitchen), pantry with outlet for washing machine, separate toilet. The apartment is heated by an electric energy-saving boiler, in the kitchen gas stove, hot water in the boiler. Common areas of the house after reconstruction, new elevator.

Fees approx. 1,300,- include water and sewerage, cleaning in the house, elevator, garbage collection and electricity of common areas for 1 person. Electricity and gas will be transferred directly to the tenant - payment according to consumption.

Desirable location between Letenske sady and Stromovka. Beautiful housing for a family with children, possibly also a student apartment with two non-contiguous rooms or also for a company. Close to schools and kindergarten in Kamenická and Strossmayer Square. Right in the house cafe and bank. A short walk from the house Bio Oko, pharmacy and future shopping center. Excellent transport accessibility - tram stop Kamenická and Strossmayerovo Square in front of the house, metro C Vltavská.

Property Characteristics

Listing ID770208
Layout3+1
Available from01/05/2023
Floor2
EPCG - Mimořádně nehospodárná
DesigneStandard
Užitná plocha88
Fully furnishedPartly
ConditionGood
Konstrukce budovyBrick
HeatingElectric boiler

Additional information

Loggia balcony: 8 m²
MHD 0 minutes on foot
Lift
Pets are welcome

What you will find nearby

Public transportStrossmayerovo náměstí
🚶 21 m (0 min)
Post officePraha 7
🚶 791 m (9 min)
ShopLibeřské lahůdky
🚶 15 m (0 min)
BankKomerční banka
🚶 17 m (0 min)
RestaurantHanoi Phở
🚶 81 m (1 min)
PharmacyDr. Max
🚶 38 m (0 min)
SchoolZákladní škola Strossmayerovo náměstí
🚶 176 m (2 min)
KindergardenMŠ Kostelní
🚶 416 m (5 min)
Sports fieldRunning Mall
🚶 246 m (3 min)
Playground
🚶 526 m (6 min)

How far to…:

Still looking for the right one?

Set up a watchdog. You will receive a summary of your customized offers 1 time a day by email. With the Premium profile, you have 5 watchdogs at your fingertips and when something comes up, they notify you immediately.